واکنش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مقاله‌ی منتشر‌شده در کانال نکته‌های تاریخی

0

انتشار مقاله‌ی «عید تلخ ۶۶» در کانال نکته‌های تاریخی‌ با واکنش‌های مختلفی همراه شده است. عالی‌ترین مقام نظامی ایران، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در سخنانی که اشاره‌ی واضحی به این مقاله دارد، گفته است: «این برادرانی که امیدوارم خالصانه و علاقه‌مندانه تاریخ جنگ را مطالعه می‌کنند، دو تا کتاب را پیدا کنند و بگویند «این صفحه این‌گونه نوشته و صفحه‌ی دیگر به شکلی دیگر نوشته، پس تلفات کربلای ۴، هزار نفر نیست، بلکه ۱۰ هزار نفر است؛ پس خیانت و‌ کوتاهی شد؛ این حرف‌های کودکانه و ناسپاسانه معنایی جز ناشکری نسبت به این نعمات بزرگ ندارد.»(خبرگزاری دفاع مقدس، ۱۸ دی)

هفته‌ی پیش سردار محسن رضایی نیز در سخنانی جدید گفت: «عده‌ای به شهدای ما در کربلای ۴ و ۵ ایراد می‌گیرند؛ خجالت بکشید!»(خبرگزاری مهر، ۱۸ دی) سخنان سردار سلامی، جانشین فرماندهی سپاه، هم در خبرها با این جملات منعکس شده بود: «خداوند نبخشاید آن کسانی را که به دنبال مچ‌گیری و غلط‌گیری از پرافتخارترین قطعه‌ی تاریخ اسلام و ایران هستند.»(مشرق، ۱۹ دی)

با توجه به این‌که سردار کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، تحریف‌کنندگان جنگ را به اعلام جرم تهدید کرده و گفته است: «ابلاغیه‌ای به دستگاه‌های مختلف ارسال شده مبنی بر این‌که پاسخگویی به شبهات و ابهامات مربوط به دفاع مقدس وظیفه‌ی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است و ‌هرکس دفاع مقدس را تحریف کند مجرم شناخته می‌شود و‌ برابر مقررات با فرد متخلف برخورد خواهد شد.»(خبرگزاری دفاع مقدس، ۲۰ دی) از سرداران عزیز، باقری، رضایی و سلامی درخواست می‌کنم سخنان مرا تحریف نکنند که سردار کارگر در کمین تحریف‌کنندگان نشسته است.

در مقاله‌ی «عید تلخ ۶۶» نه تعداد شهدای عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ را اعلام کرده‌ام و نه شهدای عزیزِ این عملیات‌ها را زیر سوال برده‌ام و نه به دنبال غلط‌گیری و مچ‌گیری هستم و نه کسی را به خیانت و کوتاهی متهم کرده‌ام. در آن مقاله یک سوال و درخواست شفاف درباره‌ی آمار شهدای سال ۶۵ وجود دارد. کاش یکی از این عزیزان در این زمینه شفاف‌سازی می‌کرد. مگر می‌شود نتایج یک عملیات را بررسی کرد و میزان شهدا‌، مجروحین، مفقودین و اسرای آن عملیات را در بررسی‌ها دخالت نداد؟ اگر بنیاد شهید آمار شهدای سه ماه آخر سال ۱۳۶۵ را اعلام کند، تا حدود زیادی می‌توان درستی آمارهای ارائه‌شده در منابع سپاه‌ درباره‌ی این دو عملیات را بررسی کرد. آن‌گاه است که می‌توانیم بررسی کنیم که موفقیت‌های اعلام‌شده برای عملیات کربلای۵ با چه قیمت و هزینه‌ای به‌دست آمده است. آیا آماری که از تعداد شهدا به امام و مسئولان کشور اعلام می‌شد شبیه همین آماری است که هم‌اکنون در کتاب‌ها موجود است؟ یا این‌که آن‌ها می‌دانستند ۴١ هزار شهید سال ۶۵ در کجا و چه وقایعی شهید شده‌اند؟ تعداد شهدای عملیات کربلای ۴ و ۵ به آن‌ها چه تعداد اعلام شده است؟

من از طریق «سامانه‌ی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» از بنیاد شهید درخواست کرده‌ام این آمارها را منتشر کند اما به نظر می‌رسد شما خیلی ساده‌تر می‌توانید دستور دهید آمار را برایتان تهیه کنند و منتشرشان کنید.

آیا پرسشگری جرم است؟ حقیقت این است که نقطه‌ی تهدیدکننده برای یک گفتمان وقتی است که پرسشگران را تهدید به اعلام جرم کند. مگر امام در پایان جنگ نگفت: «در این روزها ممکن است بسیاری از افراد به خاطر احساسات و عواطف خود صحبت از چراها و بایدها و نبایدها کنند. هر چند این مسئله به خودی خود یک ارزش بسیار زیباست، اما اکنون وقت پرداختن به آن نیست.»(صحیفه امام، ج۲۱، ص۹۴) ‌لطفا مشخص کنید زمان مناسب برای پرداختن به این ارزش زیبا کی فرا می‌رسد؟

آیا محققان، مورخان، نویسندگان و راویان جنگ و دفاع مقدس همچنان می‌خواهند در برابر این رویه‌ی جدید سکوت کنند و اجازه دهند ادبیات تهدید و اعلام جرم در فضای تحقیق و پژوهش نهادینه شود؟

جعفر شیرعلی‌نیا

منبع: کانال نکته های تاریخی

مطالب مشابه