زندگینامه علی اکبر ایوزخانی

0

 شهید علی اکبر ایوز خانی در تاریخ ۲۴/۱۱/۱۳۴۰ در شهر تهران دیده به جهان گشود. پدرش جهانگیر، کارمند وزارت خارجه و مادرش مدینه نام داشتند.

او فرزند سوم خانواده و دو برادر و یک خواهر داشت. والدینش جهت کسب علم و دانش وی را در سن هفت سالگی راهی مدرسه نمودند و با تلاش و پشتکار فراوان تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی در رشته زبان خارجه ادامه داد.

وی در کنکور اعزام دانشجو به خارج شرکت نمود و پس از قبولی، مدارک تحصیلی خود را به یکی از دانشگاه‌های انگلیس فرستاد و در پاسخ واصله از آنجا در رشته پرشکی پذیرفته شد، اما بعداً به علت عدم امکانات مالی پدرش از رفتن امتناع ورزید و از طرف دیگر در رشته مهندسی دانشگاه افسری به تحصیل پرداخت.

سنت حسنه‌ی ازدواج را انجام داد. به مسائل دینی اهمیت فراوانی می‌داد، هرگز نماز شب او ترک نمی‌شد. وی بسیار مهربان و خوش اخلاق بود و به والدین بسیار احترام می‌گذاشت. در دوران نوجوانی و پیش از پیروزی انقلاب در راهپیمایی و تظاهرات حضوری پررنگ داشت و همچنین به عضویت بسیج درآمد. همچنین در کارهای فنی و لوله کشی مهارت خاصی داشت.

شهید ایوز خانی از طرف فرماندهی نیروی زمینی ارتش به تیپ سراب مأموریت یافت و از آنجا به جبهه جنگ حق علیه کفار، به منطقه اسلام آباد غرب ـ سومار اعزام گردید.

مدت یک سال و نیم در این منطقه با رشادت و ایمان سرشار برای دفاع از میهن اسلامی فعالیت‌های ارزنده‌ای انجام داد تا اینکه در تاریخ ۱۷/۰۴/۱۳۶۴ در درگیری با کفار بعثی در تپه بلندی انگشتی سومار، با مقاومتی شجاعانه جنگید که اصابت تیر به سر و سینه‌اش به درجه‌ی رفیع شهادت نائل گشت و خون خود را برای اسلام ایثار نمود. مزار وی در بهشت زهرای تهران، قطعه ۲۷ می‌باشد.

شهید علی اکبر ایوزخانی

 ولادت: ۲۴/۱۱/۱۳۴۰

استخدام: ۱۶/۰۷/۱۳۵۹

شهادت: ۱۷/۰۴/۱۳۶۴

مطالب مشابه