سرلشکر باقری: بازدارندگی دفاعی کارآمد و هراس دشمن از تلفات باعث شده درگیری نظامی نداشته باشیم

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آمریکایی‌ها ۷ هزار میلیارد دلار در سوریه و عراق هزینه کردند و هیچ دستاوردی به دست نیاوردند.

0

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در گردهمایی مسئولین و مدیران عالی فرهنگی – اجتماعی نیرو‌های مسلح، اظهار داشت: در قرون اخیر استکبار جهانی با تلاش بسیار گسترده، مدیریت شده و هدفمند و با بهره‌گیری از تمام توانایی و ظرفیت‌ها مسیری را برای غلبه بر جهان در پیش گرفته بود که طی آن به اهداف و منافع خود دست یابد.

وی با بیان اینکه ابرقدرت‌های غرب و شرق اگر چه به ظاهر با یکدیگر در تقابل بودند، اما در تقسیم منابع و منافع جهان همکاری داشتند، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری نظامی متأثر از اسلام ناب محمدی (ص) که زیاده‌خواهی ابرقدرت‌ها را برنمی‌تابید، نظام سلطه از انقلاب اسلامی دچار هراس و وحشت شد و با ایجاد جنگ تحمیلی و تطمیع صدام سعی در نابودی این نظام الهام‌بخش و استکبارستیز داشت.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: به رغم تلاش دشمنان برای زمین‌گیر کردن انقلاب اسلامی، خواست و اراده الهی بر این بود که ملت ایران سربلند و پیروز از جنگ خارج شده و با عزت و اقتدار به مسیر خود ادامه دهد.

سرلشکر باقری با یادآوری فراز و نشیب‌های سال‌های پس از دفاع مقدس و تأکید بر اینکه دشمن همواره علیه ما توطئه و برنامه‌ریزی داشته و بیکار ننشسته است، اظهار داشت: در این سال‌ها در مقاطعی با تهدیدات نظامی جدی مواجه بودیم، اما بازدارندگی دفاعی کارآمد ایران اسلامی و هراس دشمن از تلفات، خسارات و هزینه‌های سنگین سبب شد تا درگیری نظامی نداشته باشیم.

وی افزود: امروز به یاری خداوند متعال با هدایت‌های مقام معظم رهبری، بصیرت مردم و به برکت خون شهدا و ایستادگی و مجاهدت‌های رزمندگان، ملت ایران نسبت به عدم وقوع درگیری نظامی دشمنان اطمینان بیشتری دارند؛ هر چند در چنین شرایطی نیز نیروهای مسلح کشورمان براساس آموزه‌ها و تجارب تاریخی، لحظه‌ای از ارتقای آمادگی‌های دفاعی برای مقابله با تهدیدها و تعرضات احتمالی دشمنان دریغ نکرده‌اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دشمن با توسعه تهدیدات امنیتی، فرهنگی و تهدیدات نرم تلاش می‌کند تا با ایجاد فاصله بین مردم و نظام، از ایمان و اعتقاد ملت ایران نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی بکاهد، گفت: امروز دشمن از روش‌های جدیدی تحت عنوان «جنگ شناختی» و «توسعه عملیات روانی» به دنبال پیشبرد اهداف شوم و پلید خود بوده و بکارگیری این شیوه در اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها به وضوح مشاهده شد.

سرلشکر باقری افزود: در جنگ ۳ هفته‌ای آمریکایی‌ها و سایر متجاوزین با عراق در سال ۱۳۸۳، در هفته اول عراقی‌ها به خوبی مقاومت کردند و متجاوزین نتوانستند جز به بیابان‌های غرب و جنوب بصره و رود فرات برسند، اما در هفته دوم با عملیات روانی، ایجاد رعب و وحشت و اجرای عملیات فریب، توانستند ارتش بعث عراق را از داخل تضعیف و تهی کنند و طی سه تا چهار روز وارد بغداد شدند؛ هر چند کار آمریکایی‌ها پایان نیافت و با مقاومت‌های صورت گرفته در نهایت مجبور به خروج از عراق شدند.

وی با بیان اینکه دشمن با انجام نفوذ و تأثیرگذاری بر ذهن مدیران و نیز ایجاد تغییر در برنامه‌ها و طرح‌های بخش‌های مختلف کشور در تلاش است تا مسیر و رویکرد انقلابی جامعه ما را تغییر دهد،گفت: آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی‌هایی را علیه کشور ما دارند و عمدتا بخش‌های فرهنگی و اجتماعی را هدف قرار داده‌اند، هر چند در برخی موضوعات غیر فرهنگی هم تلاش دارند تا نظام اسلامی ما را دچار خدشه و آسیب کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، القای ناکارآمدی نظام اسلامی را از خطوط عملیات روانی دشمنان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد و اظهار داشت: آنها با پمپاژ خبری و برنامه‌سازی و بکارگیری راهبردهای مختلف تلاش می‌کنند تا جمهوری اسلامی را ناهماهنگ و مسئولان را نسبت به مشکلات معیشتی مردم بی‌توجه جلوه دهند که این نیز جزو خطوط تبلیغاتی دشمن است؛ امروز پمپاژ ناامیدی به شدت از جانب دشمن انجام می‌پذیرد.

سرلشکر باقری همچنین ترغیب جوانان به مهاجرت از کشور، تبلیغ توسعه فساد و عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی، تبلیغ ضرورت کوتاه آمدن از آرمان‌های انقلاب اسلامی و سازش با استکبار جهانی و در نهایت ترساندن مردم از وقوع جنگ به دلیل ایستادگی نظام در برابر ابرقدرت‌ها را از دیگر رئوس خطوط رسانه‌ای دشمن برشمرد.

وی افزود: آمریکا در دوره فعلی حاکمیتی خود هزینه تمام این‌گونه اقدامات را در جهان به سمت صفر میل داد، اما بودجه این کار در وزارت خارجه آمریکا که حدود ۲۰۰ میلیون دلار بود، برای سال ۲۰۱۹ به ۴۵۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد و این یکی از بودجه‌هایی است که برای کار بر روی ایران اختصاص دارد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با برشماری دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی و محور مقاومت در نبرد علیه تروریسم تکفیری در سال‌های اخیر، تصریح کرد: این توفیقات بسیار بزرگ امروز در منطقه به دست آمده است و سوریه و عراق از لوث وجود تروریست‌ها نجات پیدا کرده‌اند که اگر غفلت می‌کردیم امروز حاکمیت داعش در آنجا مستقر شده بود، اما به رغم تمامی تلا‌ش‌های دشمنان امروز کشورهای ایجاد‌کننده تروریست‌ها برای باز کردن سفارتخانه در سوریه و عراق به صف شده‌اند.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: اگر آمریکایی‌ها ۷ هزار میلیارد دلار در سوریه و عراق هزینه کردند و هیچ دستاوردی به دست نیاوردند، میزان هزینه کرد ما، بسیار اندک و ناچیز بود و همت، جهاد، تلاش، فکر، مدیریت و هدایت این نتایج و دستاوردهای مهم و راهبردی را رقم زد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان با تأکید بر ضرورت هوشمندی رسانه‌ها برابر عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن خاطرنشان کرد: به‌رغم تلاش‌های گسترده امپراتوری رسانه‌ای سلطه و صهیونیسم، انتظار است رسانه‌ها و سایت‌های داخلی با هوشیاری به وظایف خود عمل کرده و سناریوهای دشمنان در القای یأس و ناامیدی در جامعه و شکستن وحدت ملی را خنثی کنند.

مطالب مشابه